Drukarka 3D FDM – podstawy

Z racji kupna drukarki 3D typu FDM doświadczyłem się w tej technologii i mam nieco do opowiedzenia. Wiele osób decydujących się na zakup drukarki 3D myślą że jest to tak proste i nie potrzebna jest tu jakakolwiek wiedza. Tak właśnie jest, nie to żebym sobie taką tezę wyciągną zza lodówki, lecz przyglądając się pytaniom internautów. Szczególnie w grupie na Facebook – Mastry Artka do której zapraszam szczególnie osoby które interesują się drukarkami 3D. W przypadku drukarek kupionych z Chin sprawa wygląda troszeczkę inaczej. Także w tym artykule będą wyłącznie podstawy.

Drukarka 3D – a co to takiego?

Pomijając fakt systemu przetwarzania tworzyw sztucznych, jest to najzwyklejsza maszyna CNC, której zadaniem jest przetransportowanie głowicy narzędziowej w płaszczyznach X (lewo-prawo), Y (przód-tył) i Z (góra-dół).

Panie? A jak to się rusza?

Urządzenie posiada odpowiednio dobrany zasilacz, który ma zasilić w pierwszej kolejności płytę główną. Płyta główna to nic innego jak mikrokontroler na którym wgrana jest biblioteka obsługująca maszyny CNC. Dodatkowo w skład płyty głównej wchodzą sterowniki silników krokowych. Najprostszym przykładem takiego interfejsu jest Arduino wraz z nakładką CNC Shield, sterownikami silników krokowych A4988 i wgraną biblioteką GRBL.

Arduino + CNC Shield + 3x A4988

Głowa urządzenia za nami, a teraz dlaczego się to rusza? A no bo w maszynie CNC mamy układ napędowy który wprawiają w ruch oś poprzez układ liniowy.

Układ napędowy? To przede wszystkim silnik który wprawia w ruch resztę elementów układu, w którego skład mogą wchodzić zależnie od zastosowanych technologii. Główne rozwiązania to silnik wraz ze sprzęgłem przekazującym napęd na pręt trapezowy/śrubę kulową bądź koło zębate i pasek napędowy.

Układ napędowy z śrubą trapezową

Układ napędowy na pasku i układ liniowy typu V-slot

Układ liniowy to zestaw najczęściej złożony z wałków liniowych z łożyskami bądź teraz całkiem modne V-Sloty. Mowa cały czas tutaj o budżetowych rozwiązaniach, w których moim zdaniem najlepiej sprawdzają się systemy oparte na V-Slotach.

Układ liniowy na łożyskach typu V

A jak to drukuje? Technologia FDM.

Technologia ta polega na warstwowym budowaniu projektu 3D warstwa po warstwie z roztopionego tworzywa sztucznego. Jak to działa? Potrzebny jest filament czyli drut plastikowy nawinięty na szpulę, który musimy doprowadzić do extrudera…

Extruder, to powiedzmy że jest to kolejna oś naszej maszyny CNC która wyciska/podaje zimy filament do hotendu…

Hotend jest to grzałka rozgrzewająca filament do stanu w którym zaczyna się topić i wychodzić przez dyszę.

 

Tak to w skrócie wygląda, nawet takie błahostki często okazują się niewiadome 🙂

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś zobaczyć następny, zostaw komentarz 🙂

 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz